HISTORIE

Historie havířovské bandy

 

 

O našem mladém hornickém městě se dá v souvislosti s fotbalem říct, že je poměrně dlouhou dobu tradičním územím fanoušků FC Baník Ostrava. Na Baník jezdí fans z Havířova prakticky odjakživa, ať už auty, vlakem nebo speciálním posilovým busem. Já se ale pokusím zmapovat situaci od přelomu tisíciletí.

 

 

HOKEJ:

 

 

V těchto letech (od roku 2000,2001) existovala v Havířově – mimo „normálních fandů“ jezdící pouze na domácí zápasy v poměrně hojném počtu – i skupina fandů jezdících pravidelně na výjezdy, část z nich radikálně orientovaná. K větší sjednocenosti a organizovanosti havířovských kibiců přispěl paradoxně velkou měrou hokej. Ano, možnost mít samostatný sektor havířovských fotbalových fanoušků a radikálů, oddělený od tehdy nenáviděného fan-clubu, možnost vlastní ultra prezentace a chuligánských hrátek na (na rozdíl od fotbalu) méně hlídaných stadionech a ulicích, přispěla k tomu, že v Havířově vznikly 2 fans skupiny-Brumm Kreisel a o dost mladší skupinka Fanatic Fans, obě skupiny měly vlajku, vycházel fan-zin Ekipa (poměrně slušné úrovně)… Toto dění mělo vliv především na mladší generaci (F.F.), kteří jsme se prakticky přes hokej a vlivem starších účastníků hrátek v sektoru A1 dostali k Baníku, začali jezdit na výjezdy atd. Po pádu hokejistů do nižší soutěže (a tím pádem ztrátě zábavních atrakcí v podobě hostujících fanoušků) prakticky přestalo hokejové dění existovat, na fotbal jsme přesto jezdili ve stejných počtech, jen mladší generace celkem pochopitelně začala převažovat nad tou starší. Mírná změna přišla až v sezóně mistrovské, kdy se se vzrůstající euforií i zvedal počet Havířovanů kteří prý fandili Baníku – vyšší byly i výjezdové počty. Zbytek sezóny se nesl v podobném duchu, původní výjezďáci jezdili pohromadě s těmi novými, a každý si mnul ruce na sezónu další. V té, kak je známo, opadl o Baník celkově zájem, a tak i z Havířova opět jezdilo na výjezdy 15-25 fans.

 

01
02

03

04

05

 

FOTBAL MFK HAVÍؘOV:

 

 

Další změna se datuje přibližně o rok později, když cca 20 fans jezdících pravidelně (mezi nimi i členové B.K. a F.F.) začalo mluvit o výrobě havířovské vlajky, což byl impuls ke společné činnosti. Dalším sjednocujícím prvkem byla idea znovuobnovení vlastní ultra produkce – tentokrát však na fotbale. Havířovské zápasy měly vynikající atmosféru, na stadionech byla kvalitně předváděna ultras prezentace a indiáni (což je od nepaměti přídomek havířovských fotbalistů) si získávaly v republice čím dál tím větší jméno a uznání. O něco později byla dokončena naše vlajka FANS & THUGS FROM HAVÍŘOV. Máme za sebou dvě kvalitní sezóny oceněné tím, že jsme se pokaždé dostali do TOP 10 celé ČR v ultras prezentaci táborů. MFK Havířov bojoval v 5. a 4. lize a o to více se úspěch cení. Dovolíme si tvrdit, že naše prezentace by mohla závidět polovina prvoligových táborů. Během naší druhé sezóny se začaly vyskytovat první nešvary. Počty klesaly, na domácích zápasech nás už nebývalo 45 na výjezdech přes 50 (v jednom případě skoro 70), ale 20-30. Výjezdy byly možná stále na slušné úrovni, ale přesto šlo poznat, že po tom „boomu“ z první sezóny zájem opadl. Posledním hřebíčkem do rakve byl náš poslední výjezd do Bohuslavic. Zde jsme vyjeli ve 28 lidech. Stalo se, že nás svou návštěvou poctila Opava a nabídla střet. V tu chvíli vyšly najevo všechny naše vnitřní problémy a my se vzdali opavakům bez boje (až na jednoho nejodvážnějšího jedince). Obrovská ostuda z naší strany!!! Po tomto faux pas jsme se rozhodli ukončit činnost na MFK a plně se začali soustředit na FCB. V letním poháru ČMFS však Havířov natrefil na Opavu. Což byl přirozeně signál pro havířovské radikály na revanž. Po obrovské mobilizaci se na Chalupáře schází 34 chuligánů čistě z Havířova. Tentokrát se karta obrací a Opava odmítá naplánovaný střet. Satisfakce jak má být, i když…;)

 

 

Neodpustím si tady jednu větu – díky zápasům MFK jsme se stali opravdovou bandou, která, bez přehánění, žila jako jedna velká rodina.

06
07
08
09
10
Po definitivním ukončení ultra aktivit v rámci MFK, jsme se však snažili na poli chuligánském. Jako akci čistě havířovskou lze označit napadení fans hokejového klubu Nowy Targ, kde je jim zabavena vlajka (viz foto 11) a pár šálů Lechie Gdańsk. Či nepoměrně nepovedenější akce při příležitosti zápasu Žilina – Liberec, kde po domluvě se slovenskými chuligány prohráváme domluvený střet 12 na 12.

11
Co se týče učinkování v rámci BANÍKU – nejvíce nás bylo na grillu s Brnem (12). Jako velice pozitivní lze považovat výjezd do Zlína (podzim 2008), kam jsme se vydali svým autobusem v pouze havířovské sestavě ve 40ti lidech radikílního složení. (viz foto 12)

12
A jak to tedy celkově vypadá nyní? V současosti jsme se především rozhodli býti marketingovými agitanty, když se snažíme zmobilizovat, sjednotit, či pouze ukázat směr dalším mladým fanatikům z Havířova a blízkého okolí. Snažíme se rovněž zkrášlovat vizáž našeho města jako je toto (viz foto 13+14). Z jiných aktivit bých zmínil 4 serie havířovských nálepek, máme svá trička i jednotné mikiny a v přípravě je nová vlajka.

13
14

Co říci závěrem? Že Havířovská scéna je určitě na vzestupu a jsme plni naděje, že se budeme i nadále prezentovat, jako největší fc našeho milovaného klubu FC BANÍK OSTRAVA…

 

 

P.S: Chtěli bychom touto cestou pozdravit naše přátele z VFC PLAUEN a MYSŁOWICKÝ fc KATOWICKÉ GIEKSY, se kterými jsme za dobu existence naší grupy našli nejvíc společných slov a vypili nejvíc piv;)

 

 

Za pomocí starších materiálů A. from B.K., M. from F.F. a Ali from UM

 

 

———————-

Historie FK Indians Havířov

Fotbalový oddíl FK Baník Havířov byl založen v roce 1922. Přezdívku Indiáni si fotbalisté Baníku vysloužili na turnaji v Karviné roku 1931 podle amerických motorek, které se zde před válkou úspěšně prodávaly. Baník je historicky suverénně nejlepším týmem nejmladšího města republiky. Za dobu své více než osmdesátileté tradice dosáhl na mnoho úspěchů. Mezi největší lze určitě zařadit několikaleté účinkování klubu ve druhé nejvyšší soutěži. Nezapomenutelné byly také účasti havířovských fotbalistů ve čtvrtfinále a v ročníku 1985/1986 dokonce v semifinále českého poháru. To havířovský Baník vyřadily pouze velikáni české fotbalové scény Dukla Praha a Sparta. Po pádu mužů z druhé ligy nastal díky tehdejšímu vedení totální kolaps, který znamenal na dlouhých šest let nečinnost. Nyní hraje tým mužů po znovuzaložení 1.B třídu a postupně se chce opět prodrat na vyšší úroveň, která by téměř stotisícovému městu určitě slušela. V současné době tvoří hlavní náplň oddílu práce s mládeží. Žáci hrají nejvyšší soutěž, Moravskoslezskou fotbalovou ligu a dorost divizi. Kromě týmů, kde hrají nejlepší jedinci, jsou na Baníku další týmy, které vychovávají jejich nástupce. Ti mohou vyrůstat pod dohledem licencovaných trenérů nejen na trénincích, ale také ve sportovních třídách. Noví zájemci o nejpopulárnější hru planety mají na Indiánech neustále dveře otevřené. Přihlásit se mohou prakticky každý den přímo na stadionu Dukla v Havířově-Prostřední Suché. Při první informativní schůzce se doví, jak postupovat dál a k jakému družstvu budou podle věku přiřazeni. Práce s mládeží určitě přináší ovoce. Nejzářivější hvězda posledních let, která vylétla na nebe z Havířova, je současný hráč Sparty Praha Miroslav Matušovič. Při současném stavu havířovské kopané se chystá Baník ve spolupráci se Slovanem Havířov založit jeden silný subjekt, který by vystupoval jako Městský fotbalový klub. Od spojení si obě strany slibují zlepšení podmínek pro fotbal a také zkvalitnění výsledků. Větší konkurence a provázanost mládežnických celků se jistě kladně odrazí na stoupající úrovni a růstu mladých fotbalistů.

Komentáře nejsou povoleny.