SEZÓNA 2016/17 POHLEDEM HAVÍŘOVÁKA

Je za námi sezóna 2016/17 při které si náš nejmilejší klub zahrál druhou ligu. Co se dělo během této sezóny a v jakých počtech jsme se objevovali na stadionech?

S koncem naší sestupové sezóny přichází družební léto, během kterého slavíme 20. výročí přátelství s GieKSou. Vrchol těchto oslav je na plánu 24. července, kdy se v Katowicích objevuje více než osmisetčlenná skupina Chacharů, mezi nimi padesátka havířovských. O šest dní později nastupujeme jako druholigový tým k prvnímu kola poháru proti Dolnímu Benešovu, zápasu přihlíželo 19 osob z Havířova. Den před naší druholigovou premiérou dělají CHzB akci na Zbrojovku jedoucí do Karviné, nakonec si odchytávají 5-6 aut, které dostávají oklep. V letních dnech také poblíž jedné z přehrad vzniká ve spolupráci s frýdeckomísteckým FC menší grafko.

Přichází panika v podobě prvního výjezdu lidožroutů v druhé lize a ve Znojmě za transparentem “Nazdar vy zmrdi, vy půjdete první” (z filmu Football Factory) se nás schází 39. Pro dvacet havířovských následuje výjezd do Ústí nad Labem, pro jednoho z nich pak začíná anglický týden v podobě šesti dnů a 4 zápasů. Hned po návratu z Ústí se totiž vydává s GieKSou do Olsztyna, odkud míří na pohár do Břeclavi a vše završuje na zápase Katowic proti Sosnowcu. Celkem tento fanatický týden absolvovalo pět osob z Baníku. I druhý pohárový zápas vyhráváme, tentokrát v úterý v Břeclavi v počtu 17 hlav. Na začátku září je repre pauza a v nedalekém Bielsku se objevuje devítka havířovských, aby podpořila GKS v ten den hrající s místním Podbeskidziem. Z moderního polského stadionu zpátky do naší druhé ligy – v jakési kleci kdesi ve Vlašimi je Havířov ve 24 osobách. Následuje vrchol podzimní části – derby s Opavou. Několik havířovských už během léta pomáhá vytvořit největší sektorovou plachtu v republice, která posléze zahalí většinu Vítkovického vyhnanství slovy “Králové tribun – vládci ulic.” Před zápasem se Ultraska společně s CHzB vydává vyzdobit opavský stadion a další opavské malůvky ve městě, v den zápasu pak banda, čítající v ten den přes 200 osob, číhá poblíž nádraží. K přímému střetu bohužel nedochází, i přesto si pár lidí zasportovalo.

Přes týden – ve středu 21. září hraje náš klub utkání ve vzdálených Litoměřicích. Vypadnutí z poháru přihlíží od nás tři lidi, kteří jediní z Ostravska vyrazili vlakem. V páteční podzimní večer se vydává odhadem 15 havířovských do Pardubic, kde společně s místním fanclubem řádí až do brzkého výkopu – sobotních 10:15. Celkem se nás ve městě perníku sešlo 42. Jednalo se o první společnou akci Pardubic a Havířova.

Kvůli uzavřenému stadionu se na začátku října vydávají tři havířovští s GieKSou na výjezd do Tychů. Opět z moderního polského stadionu míříme mezi polem a lesem k velkému komínu, který stojí za brankou stadionu v Sezimově Ústí. Jakýsi menší kopeček s nápisem “sektor hostí” tam navštívilo 22 osob z Havířova (i když jmenný seznam osob, které si koupili lístky by spíš odpovídal nějakému německému fanclubu 🙂 ). Titul nejslabší dostává páteční výjezd do Varnsdorfu, kam vyjelo pouze 11 havířovských. O zajímavou cestu zpátky se pak postaraly zaručené informace o čekajícím soupeři, ale šlo o planý poplach. Další výjezd, tentokrát na západ Čech, absolvuje 23 havířovských, z nichž se většina vydává do Sokolova už o den dříve, aby se podívali na noční památky v Praze. Po cestě zpět se vydává velká část havířovských spolu s ostatními do lesa na okraji Prahy. Rudé muchomůrky ale ani jeden z více než 100 přítomných houbařů nenašel.

Podzimní část sezóny zakončujeme v blízkém Třinci. Výjezd začíná už o den dříve, kdy hostíme fanclub z Pardubic v jedné havířovské hospodě. Společně se pak vydáváme na zápas ze všech možných koutů okresu a havířovští se pod Javorovým ukazují v počtu okolo 50 hlav.

Krátce po posledním podzimním výjezdu vydáváme mezi výjezdovými havířovské mikiny. Na tradiční pochod na Lysou Horu (13.12.), který loni připadl na středu, se vydává pouze jeden havířovák. Se zimní pauzou přichází turnaje, které odehráváme celkem dva – ostravský a frýdeckomístecký. V Ostravě končíme ve skupině na posledním místě, ve Frýdku pak na celkovém předposledním místě před Karvinou. O něco lepší výsledky dosáhli havířovští hrající za CHzB a Ultras. V rámci přípravy se vydáváme několikrát do Karviné, před přátelákem s Górnikem Zabrze u nás opět hostíme Pardubice. “Do Evropy” respektive na výjezd do Senice, kde hrajeme přátelák se Spartakem Trnava, se bylo podívat sedm havířovských.  Před koncem pauzy se potkávají v počtech 20×20 mladé bandy Sparty s Nitrou a Baníku ve sportu rugby bez míče. Vítězství jde na stranu Baníku, který má i havířovské zastoupení.

Jarní část sezóny se nesla především ve znamení nedalekých výjezdů. Začali jsme nejbližším výjezdem do Frýdku-Místku, kde se sešlo 68 osob z Havířova. Poté přišel pro mnoho z nás vrchol celé druholigové sezóny – výjezd do Opavy. O tomto utkání toho bylo dost napsáno, náš report je zde (http://www.havirovaci.cz/sfc-opava-banik-ostrava-18-3-2017/). Jen zmíníme, že nás vycestovalo 77 havířovských.

První dubnovou výhru katowického klubu sledoval v úterý v Pruszkowie jeden Havířovák. Následuje pro nás dobře známý Prostějov, kde se nakonec díky vstřícným krokům od tamního klubu scházíme v počtu 51 hlav.  Kilometricky nejvzdálenější a na první pohled nejnáročnější výjezd sezóny jsou pro nás České Budějovice. Má se totiž hrát ve středu večer, no a jak už to u nás bývá zvykem, termín se několik týdnů před zápasem mění a nakonec zní ještě lépe – bude se hrát ve čtvrtek. Vzdálenost 542 kilometrů absolvuje 20 havířovských oděných do retro oblečení.

Předposlední druholigový výjezd nás poprvé v sezóně vede do stověžaté Prahy a 44 havířovských vychází kopec u hlavního nádraží, aby sledovali utkání s Žižkovem. V samotném závěru prvně 15 havířovských podporuje v úterní večer GieKSu na výjezdu v Zabrzu a poté rekordních 90 osob vyjíždí do Olomouce.

Před zápasem se banda vydává na sektory Sigmy a obírá je o vlajku a šály. Po posledním “domácím” zápase se Znojmem pak většina havířovských slaví do brzkých ranních hodin na různých místech. Co se týče ostatních zápasů ve vyhnanství, tak na většině zápasů visela naše velká vlajka a scházeli jsme se v těžko odhadnutelném počtu v různých částech stadionu. V rámci zápasů ve vyhnanství jsme neudělali po dlouhé době žádnou společnou akci, jak tomu bývalo v letech předchozích.

Na závěr troška čísel a informací:

  • Čtyři osoby z našeho FC si mohou zapsat návštěvu všech ligových výjezdů, kdy dohromady nacestovali 8320 kilometrů.
  • 16 havířovských mělo v této sezóně více než 10 výjezdů.
  • Opět jsme v této sezóně vyhráli výjezdovou tabulku baníkovských fanklubů.
  • Dohromady jsme na ligových výjezdech měli 581 osob.
  • Havířov se stejně jako každý rok aktivně zapojuje jak do ultras, tak do chuligánských aktivit.

 

H.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.