ÚRYVEK Z ČLÁNKU „HISTORIE A SOUČASNOST HAVÍŘOVSKÉ FANS SCÉNY“ Z FAN-ZINU „EKIPA“

Léto roku 1999 bylo pro 99% havířováků létem překrásným. Opavský hokejový klub vedený panem Masným se spolu s Městskou radou Havířova dohodl na přestěhování extraligy do našeho města. Každý si mnul ruce, každý viděl napráskané ochozy, napráskaný kotel atd. Dle přátelských utkání to tak i vypadalo. Kotel na známém místě byl při utkání s Třincem a Vsetínem k prasknutí, téměř 400 fandů hnalo náš tým k výhře. Návštěva 5000 lidí byla něčím úžasným. Všichni byli nedočkaví na ligovou soutěž, na úvodní výjezd do Vítkovic a hlavně na v pořadí druhý výjezd do nenáviděného Třince! Jenže! Jenže na místní scéně se objevila jedna známá postavička, která založila pro místní fandy fan-club, a do jehož čela se sama jmenovala! Zpočátku si všichni mysleli, že to bude jen a jen prospěšné, jenže od letošní sezony se našli i tací (a není jich málo), kterým se prakticky v tomto spolku pranic nelíbí. Ale zpět k sezoně minulé, sezoně 1999/2000.
Kotel se z nepochopitelných důvodů přemístil o jeden červený sektor dál, úplně pod střechou. Fandů se v něm scházelo 30-180, převážně v dresech, šálách a s několika bubny. Jezdilo se na mnoho výjezdů (viz. Vítkovice, Třinec, Vsetín, Zlín, Znojmo a jiné), ale chování těchto výjezďáků nemělo nic společného s chováním havířovských kibiců z let minulých. S každým klubem byly navazovány přátelské vztahy, dokonce derby s Třincem bylo úplně jiné než kdysi. Málo hostujících fandů (ať už nás nebo gorolů), žádná napjatá atmosféra, prostě obrovské zklamání pro nás, staré AZeťáky. Zato v médiích byli místní fanoušci bráni za příklad pro ostatní svým slušným chováním a fanděním. I proto přestala část bývalých kotelníků chodit na hokej, osazenstvo kotle výrazně omládlo. Po závěrečném zápase sezony čekalo na hráče asi 80 fandů před halou, kde si všichni s chutí zafandili, popili, postěžovali a pak zazvonil zvonec a sezony byl konec.
Nová, právě probíhající sezona začala další časovou bombou. Kotel se za dvě sezony přestěhoval vícekrát, než kdy předtím, tentokrát dolů na A2. Zvýšil se sice počet bubnů (asi 4) i vlajek (3), zato se však snížil počet kotlařů. A to dost rapidně, na pouhých 30-80. Lidé v kotli (především lidé z fan-clubu) se začali chovat tak, že mnoho lidí mělo pocit, že se s tím musí něco udělat. A tak vznikla skupina radikálnějších fanoušků, která si našla své místo na A1. Tam se na každý zápas sejde 10-35 kibiců, kteří nemají rádi fan-club, fans hostí a poměry v havířovském hokeji. V naše městě jsou tedy dva kotle, čímž vzniká celkem rarita. Mezi těmito skupinami panuje mírná nenávist, která už i přetekla ve větší bitku. Sám jsem zvědavý, jak se situace bude vyvíjet dál a čeho se ještě můžeme dočkat…

Zajímavé zápasy v novodobé historii:

Vsetín – AZ
AZeťáci přicházejí ve 4 lidech do domácího kotle. Jsou vyhnáni ven, kde nastává slušná bitka, v níž havířováci dostávají co proto, hlavně díky počtu (15 na 4).
Vítkovice – AZ
Celozápasové potyčky s policií, slušné bitky i s domácími.
AZ – Plzeň
Příchod Plzeňáků na A1 pro šálu, následná řež kdy hosté odcházejí brutálně zbití.

Novým trendem po zajímavých zápasech je skupina 10-35 kibiců, kteří pod rouškou tmy napadají a okrádají hostující fans. Stejně tak tomu je i na výjezdech.

(listopad 2000)

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.