Rozhovor č. 5

Těsně před startem fotbalové sezóny přicházíme s dalším rozhovorem, který se vrací jak k sezóně skončené, tak dává mírně nahlédnout pod pokličku sezóny tolik očekávané. Zpovídaným člověkem je zástupce mladší havířovské generace, která začíná mít čím dál větší vliv na tom, že havířovský fanklub si drží stále svůj velmi vysoký standart.

Jak jsi se k Baníku dostal, jak dlouho mu fandíš a chodíš na něj?
K Baníku jsem se dostal na jaře roku 2003, kdy jsem byl poprvé na Bazalech. Od té doby, tedy 9 let, chodím pravidelně na domácí zápasy, na výjezdy jsem bohužel začal jezdit až o několik let později.

Jak a kdy ses dostal k havířovským TfH?
Asi dva roky tomu, co probíhaly společné výjezdy na Baník, nějaký ten mini návrat na Indiány a taky k tomu velkou měrou přispěly hokejové aktivity v našem městě.

Tvá účast na zápasech v uplynulé sezóně?
V uplynulé sezoně jsem vynechal jeden domácí zápas a chyběl jsem na třech výjezdech.

Věkem patříš mezi mladší havířováky, kteří jsou však velmi aktivní v mnoha odvětvích a pomalu přebírají štafetový kolík od starých pardálů. Je tato generace zárukou, že velmi dobré jméno havířovského fanklubu neupadne?
Že by se na to mladí úplně vykašlali? To ne. Havířov má si myslím dobré jméno na scéně, takže úpadek by byl velká škoda.

Ve kterých činnostech se teď mladí nejvíce angažují?
Především je to výroba suvenýrů, někdo zařizuje organizační věci, někdo maluje, někdo trénuje, někdo zvládá všechno :-).

V některých družinách či fanklubech to může být i tak, že staří házejí mladým klacky pod nohy a dávají jim sežrat právě to, že toho ještě tolik nezažili? Jak je to u Vás? 
Já myslím, že tady je to v pohodě.

Co nového chystá havířovský fanklub Baníku před novou sezónou? 
Nechali jsme vyrobit malou vlajku, dále jsou nová trička, a budou ještě nějaké maličkosti. To se ale nechte překvapit.

Jak to vypadá se základnou havířovských fanatiků? Rozrůstá se? Jsou noví a noví mladí, kteří si nacházejí cestu k Baníku a jsou součástí organizovaného fanklubu?
Pár jich je. Ale je to těžké, někomu se to zalíbí, chodí, jezdí a pak toho časem nechá, že už ho to nebaví. Nebo jiné případy jsou internetoví fanoušci, ti se fotí v klíčenkách, dávají si nadupané profilovky nebo drsné statusy, jací nejsou velcí chuligáni, ale na fotbale je v životě nepotkáš… Prostě ta osoba musí tím fanouškovstvím žít, nejlépe od mala.

A dá se říct, že současní fanoušci Baníku v Havířově dělají něco pro to, aby ti noví a noví poznali lásku ke klubu, k Baníku? Lze to vůbec nějak ovlivnit?
Podle mě si malí najdou cestu na fotbal když má klub úspěchy, nebo je tam vezmou starší. Potom je to buď chytne, nebo ne. Internet má dneska každý a vidí, co se děje. Nevím co se dá ještě dělat, třeba v Polsku fanoušci navštěvují školky, školy a rozdávají malým dětem rozvrhy hodin a jiné suvenýry, ale tady není taková mentalita. V Havířově momentálně konkuruje hokej, kde se schází mnoho mladých. Ti nejdříve přijdou na AZet, je to ve městě, nikde nemusí dojíždět atd. Později si možná všimnou, že určitá skupina tady jezdí na Baník, uvidí naše nálepky, trika apod. a třeba se z nich jednou stanou Chachaři.

Když zmiňuješ ten hokej, napadá mě… Jedna z myšlenek, proč se v létě roku 2010 vrátili TfH na zimák byla ta, že se pokusí, skrz hokej, přilákat nové lidi na Bazaly. S jakými úspěchy se to setkalo? 
Tak dopomohlo to ke stmelení bandy, mladí zažili pár fightů, pomohli namalovat pár choreí a taky se našlo několik jedinců, z kterých se stali fans FCB.

Byl (nebo stále je) v plánu pochod na ligový mač do Vítkovic, tak jak tomu už nejednou bylo, když tam Baník musel sehrát své domácí utkání?
Bylo to v plánu, ale teď se objevila zpráva, že vítkovický stadion neodpovídá, takže to padlo.

Jaká vlastně byla, pro havířovskou bandu, uplynulá sezóna? Povedla se? 
Já myslím, že počty na výjezdech byly dobré, začala se více objevovat i vlajka, namalovali jsme choreo k výročí a vydali sedmou sérii vlepek. Hodnocení na poli chuligánském přenechám někomu jinému, ale nemyslím si, že by se něco dalo považovat za velký neúspěch.

Zkus vyjmenovat další fankluby Baníku a krátce je zhodnoť, u kterých je, krom Havířova, vidět nějaká snaha upozornit na sebe a propagovat ve svém městě svůj klub… 
Nechci moc kritizovat, něco nemusí být přesně, takže se případně omlouvám. Bohumín – jezdí dost, často jde vidět vlajka, měli by udělat nějaké své vlepky. Karviná – na svou dobrou minulost momentálně slabé, bez vlajky, asi jim škodí druhá liga ve městě. Novojičínsko – početný fanklub zahrnující celý okres, taky často visí vlajka, mají nálepky, trička. Orlová – jezdí stálá sestava, často s vlajkou, každým rokem mají nálepky, sprejování šablon, nedávno nové klíčenky. Prajzaci – asi nejaktivnější co se týče suvenýrů, mají svoje šály, klíčenky, vlepky, bundy, myslím, že i mikiny, malou vlajku, viděl jsem i nějaké nápisy a početně na tom nejsou úplně nejhůře. Těšínské Slezsko – pár lidí, spíš tam je družební propojení na fanclub GieKSy Śląsk Cieszyński. Tradiční fanklub Cheb podporuje Baník hlavně v Čechách na výjezdech. Pražská divize měla loni nálepky, jinak moc aktivní nejsou. Ještě s vlajkou a stálými počty se ukazují Hranická brigáda a Šumperk. Celkem mrtvé se mi to zdá ve Frýdku. A zbytek jsou menší a méně aktivní skupinky.

Lze tedy subjektivně vyjmenovat, dejme tomu, pomyslné první tři příčky, nyní už i se započtením Havířova?
To je těžká otázka, někteří jsou aktivnější ve vydávání suvenýrů, jiní zase mají lepší počty… Podle mě by se na prvních třech příčkách měli objevit Havířov, Orlová a Novojičínsko.

Když jsme u těch fanklubů. Na jaře se hodně mluvilo o tom, že fankluby Baníku, dělající si své vlastní wlepy, by měly odevzdávat určitou část zisku do hlavní ultras čapky Baníku. Jaký na to v Havířově panuje názor a jak to řeší třeba na GieKSe, kde jsou v tomhle o kus dál?
To bych nechtěl rozebírat, kdo ví, tak ví, jak to je. A co vím, tak na GieKSe v jednotlivých skupinách všechen zisk zůstává.

Prvotní vztahy havířovského fanklubu s lidmi z GieKSy navázali mnoho let zpátky „staří“, to když se velmi spřátelili s kluky z Mysłowic a fungovalo to na výborné úrovni. Pokračují v tomto trendu i mladí v době, kdy vztahy s Mysłowicema, díky problémům tamních kluků, téměř skončily?
Já osobně z Mysłowic nikoho neznám. My udržujeme dobré vztahy s kluky z katowické části Tauzen, ale známe se i s lidmi z jiných částí Katowic nebo měst (Gliwice) a vzájemně se navštěvujeme a podporujeme na zápasech. Nedávno jsme například byli pozváni na turnaj do Cieszyna.

Takže v současné chvíli se nedá tvrdit, že by Havířov měl pevné a dobré kontakty s konkrétním fanklubem GieKSy či nějakou katowickou částí?
Vzájemně se zná pár lidí, takže celkově za Havířov určitě ne.

Co letošní podpora GieKSy ze strany Havířova? Ptám se z toho důvodu, že poslední léta to nebylo úplně ideální…
Asi na pěti domácích zápasech se někdo z Havířova objevil, nejvíce 40 osob na výročí družby. Co se výjezdů týče, tak to byly tři zápasy, nejvíce 6 osob na Zawiszy Bydgoszcz.

TfH si letos prvně ve své historii připravili choreo, kterým se prezentovali na utkání Baníku. Co prezentovalo, kde se vyrábělo, kolik lidí se podílelo?
Choreo prezentovalo šestileté výročí skupiny Thugs from Havířov. Proč netradičně zrovna šestileté? Protože před šesti lety vznikla tato skupina a zrovna na výjezdu do Mladé Boleslavi byla představena i havířovská zástava. Na výrobě se podílelo asi šest lidí a vyrábělo se to v prostorách, které nám poskytli Ultras Baníku.

Veřejnost to vnímala pozitivně. Myslíš, že je reálné, aby s podobnými věcmi přišly i další fankluby nebo aby něco podobného někdy udělal opět Havířov?
Reálné to je, ale musí se lidem chtít. Ale tohle jsou jen takové výjimečné věci, výroční choreografii měli i například Hunteři, jinak o ničem podobném nevím.

Jak se havířovský fanklub postavil k akci „Zachraňte Baníček“?
Probíhal prodej suvenýrů na podporu této akce a to při hokejovém zápase v Havířově. Mezitím se i vybíraly peníze, ale nakonec to šlo na občanské sdružení fanoušků Baník Baníku.

Kolik se v havířovské bandě nakonec vybralo?
V bandě se vybralo okolo 14 tisíc.

Zkus tipnout havířovské počty na blížících se podzimních výjezdech s Baníkem.
Tak na první výjezd do Jablonce by nás oproti loňsku mohlo vyjet určitě mnohem více, to samé i do Budějovic. Do Hradce nás pokaždé vyjelo okolo čtyřiceti hlav a k nováčkovi do Jihlavy taky očekávám vysoký počet. Nebudu tipovat přesné počty, já doufám, že naše počty neklesnou, i přestože musíme počítat s nevhodnými termíny zápasů v pondělky či pátky. Ale nás se nezbaví! 🙂

Liga klepe na dveře. Jezdili havířováci nějak organizovaně i na letní přípravné zápasy?
To ne, oproti loňsku, kdy jsme jeli vlakem na generálku, letos v přípravě nic organizovaného nebylo.

Před zavedením karty fanouška bylo hezkou tradicí, že drtivá většina havířováků bývala na Bazalech pohromadě. Na tradičním místě vlevo od sektoru. Jak je tomu nyní?
Starší sídlí na P2, mladí se pohybují po V1 – tedy v kotli, v poslední době stojí pod vyvěšenou vlajkou a sem tam se zapojují do supportu. Poslední dva zápasy jara se to o hodně zlepšilo – větší a pěkně ovlajkovaný kotel, modrá/bílá trika, lepší support… tak to má vypadat, jen tak dál!

Díky za rozhovor a ať se podzim povede podle představ!
Dík.

malafana trikoHmB2012 vlepka2012

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář