Rozhovor č. 3

Po prvních dvou rozhovorech se stálicemi havířovské scény Vám přinášíme rozhovor třetí, ke kterému nám posloužil chachar z Třince, mající s havířováky velmi dobré vztahy. Byl zpovídán hlavně na témata, točící se kolem fanklubů Baníku a GieKSy, jelikož k této problematice má co říct… Přejeme Vám příjemné čtení a pro osoby z jiných fanklubů i náměty k zamyšlení :-).

Čau, můžeš se nám představit? Věk, jestli jsi chuligán, kterému týmu fandíš a z jakého jsi města…
Ahoj, jasně, je mi 24 let, jsem z Třince a jsem fanouškem ostravského Baníku. Jestli jsem chuligán? No spíše bych to nazval kolemjdoucí.

Jak dlouho chodíš na Baník a jak dlouho jsi tedy tím aktivním kolemjdoucím??
Letos to je desátá sezona, co navštěvuji zápasy Baníku, tudíž od nějakých 15 let. A chuligánství – no už ani nevím přesně, v ostravské výchově to přijde tak nějak samo. Člověk se ani pořádně nerozkouká a už je tam!

Tvé nejzajímavější chuligánské střety?
Každý střet je něčím výjimečný a jestli bych měl něco vybrat, tak za zmínku u mě stojí třeba střet s Rapidem. Ve chvíli, kdy jsme se blížili ke stadionu (cca 20 FCB), naběhli na nás domácí v několikanásobné přesile (asi něco přes 100 Rakušanů). Byli docela dost zaskočení, že jsme nezvolili útěk, ale šli jsme jim naproti a střet ustáli. Tento střet mi dal hodně a posunul mě vnitřně o kus dál.

Řekni nám něco o svém městě, jak to tam funguje ohledně podpory Baníku. Kolik tam je lidí, jak často jezdí apod.
Baník má v Třinci a na Těšínsku docela velkou podporu, ale většinou jde jen o tzv. „moderní diváky“. Jednou či max. dvakrát za rok vyjedou na Baník a hned jsou z nich ti nejlepší fanoušci na světě, ale i za to jsem rád. Každý jednou takhle začínal, jde jenom o to, najít tu správnou cestu, jak ty lidi trošku seskupit a popostrčit, aby vydrželi, což se zatím nedaří, tak snad časem. Většina tady fandí místním Ocelářům, ale taky to není to pravé fandění. Lidé si oblékají symboly jen jak se daří, chtějí se přiživit na slávě a pobírat vše, co je zadarmo, ale jak mají dát sami nějakou tu korunu tak jdou od toho.

Jak se člověk z Třince vlastně dostane k Baníku? Přeci jen – Třinec přímo nesousedí s Ostravou a lidí tam na Bazaly nejezdí tolik. Kdo Tě k Baníku tedy přivedl?
To máš pravdu. Já jsem měl ale výhodu, že jsem od mala hrál žákovský fotbal. Víkendy jsem měl tedy naplánované jako zápasové. Ale jen co se vyskytla příležitost, tak padla věta „Tati, já chci na Baník!“. A místo toho, abych sledoval hráče a hru, tak jsem 80 minut strávil pohledem na kotel. Jak už mi bylo 16,17 a dokázal jsem ušetřit nějakou tu korunku, tak už nebyl problém sednout na vlak a jezdívat pravidelněji. V tomhle vidím právě velikou výhodu u Havířova. Snažíte se být samostatní a máte svoji mládežnickou základnu, kde si je „vychováváte“. O něco podobného jsem se snažil kdysi na třineckém fotbale – vychovat si mladé a postupem času si je stahovat na Baník, ale nějak se to neuchytlo. Samozřejmě nešlo čekat zázraky – vytvořit nový FC není práce na rok či dva!! Letos nám vyšla i první série nálepek, tak snad se začne blýskat na lepší časy.

Pověz něco o těšínské GieKSe, se kterou udržuješ kontakty…
ŚC (Śląsk Cieszyński) nepatří mezi nějaké velké fan cluby na GieKSe. Taky to je tím, že z Cieszyna na Bukowou to dělá nějakých 100 km. Ale jde o jeden z nejvzdálenějších a nejaktivnějších FC na GieKSe. Už několikrát byli pochváleni za svoje počty na výjezdech.

Můžeš něco vypsat i k ostatním fan clubům GieKSy, pokud máš o nich přehled? Třeba jestli se dá nějaký označit jako nejlepší apod.
Celkově FC v Polsku mají můj obdiv, jen málo lidí u nás vidí jakou to dá práci udržet si svůj FC a její budoucnost, jde doslova o celodenní boje v ulicích, boje o mládež, kterou se snaží každý přetáhnout na svoji stranu. Dále jde o propagační reklamu, ať už jde o nálepky, gadżety, transparenty, nápisy, různá videa, hudby atd. To vše stojí nemalé peníze!! A jestli v tomhle nějaký FC jen trošku poleví, tak ho to může do budoucna zničit! Protože v každém průměrném polském městě a okolí najdete i 4, 5 různých fan clubů!! Třeba zmíněný Polský Těšín – je zde k viděni GieKSa, Górnik, Ruch, Widzew, Odra Wodzisław, Zagłębie Sosnowiec, BKS Bielsko-Biała, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Legia… Označit nejlepší FC si netroufám. Třeba GieKSa má na to speciální tabulku, kde uděluje různým FC body za počty na zápasech, výjezdech, a zmíněnou propagační reklamu. To vše pak sčítají a vychází jim pořadí.

Zkus něco málo napsat k fan clubům Baníku, které stojí za zmínku a pak zvlášť k Havířovu, jakožto fan clubu…
V Česku má Baník asi nejvíce aktivních fan clubů, bohužel tomu chybí ještě hodně práce, aby to mohlo vypadat ještě lépe!! Příklad si můžem vzít právě z Polska!! Jde jen o to nespokojit se s nynějším stavem a stále jit dopředu! Asi nejlépe toho využívá Havířov. U mě jednoznačně nejlepší fan club Baníku. Zde je vidět, že se dlouho přátelili z FC Mysłowice a pobrali od nich mnoho zkušeností. Určitě by si Havířov zasloužil nějakou novou vlajku. Dále za zmínku určitě stojí Cheb. Výborná banda a podpora hlavně na výjezdech v čechách. V poslední době má na svoji vzdálenost i pěkné počty Šumperk.

Dají se porovnat fan cluby Baníku a fan cluby GieKSy? Pokud ne, tak co těm českým fan clubům chybí…?
Myslím si, že na to jsem už určitým způsobem odpověděl výše. Určitě se to porovnávat nedá. Máme se jen co učit, ale určitě vím, že u nás to nikdy nebude vypadat jako v Polsku. Je to také politickou a finanční situaci v Polsku, kde je úplně jiný život než u nás.

Je podle Tebe v ČR nějaký fan club (kromě fan clubů Baníku), který se jako fan club se vším všudy může nazývat?
Upřímně vůbec netuším, jestli je u nás nějaký FC, který by byl takhle aktivní.

Je podle Tebe dobře nebo špatně, když si nějaký fan club udělá čistě svou akci? Třeba ultras, ale spíše myšleno chuligánskou. Je to v Polsku běžné nebo jsou to výjimky?
Můj názor je, že je to hodně dobře!! Čím víc je FC aktivní tím líp!! Představme si, že by byl stejně aktivní Frýdek-Místek, Karviná, Bohumín, Orlová, Třinec jako třeba Havířov z chuligánského hlediska, byl by to pro Ostravu přínos. Minimálně 150 kvalitních hlav a to už je k zamyšleni ne? Ale také jsem toho názoru, že každá větší akce fan clubu by měla jít přes svůj klub a měla by být probrána a schválena. Tak jak tomu je většinou v Polsku. Ne všude to samozřejmě platí.

Jak vidíš situaci hned za našimi hranicemi, tedy již v tom zmiňovaném Cieszynie a okolí. Kdo tam vládne nebo má nejpočetnější zastoupení? Jak vypadá situace přímo ve městě? Napadají se tam?
Jak jsem již psal, v Cieszynie a okolí se nachází mnoho různých „ekip“ mimo zmíněné bych ještě mohl přidat kluby, které jsou poblíž – Góral Żywiec a nebo GKS Jastrzębie. Co se týče vlajek, tak k vidění je Torcida Cieszyn, Zagłębie Cieszyn a jedna větší neutralní narodowa Cieszyn. Ve městě je relativně klid a více se k tomu vyjadřovat z určitých důvodů nehodlám.

OK, díky za rozhovor.
Není zač.

 

 
 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář