Rozhovor č. 7


mini-tznPo dlouhé době jsme opět připravili rozhovor, tentokrát jsme s otázkami zamířili do Polska a vyzpovídán byl fanoušek GieKSy z Tauzena (z osiedla Tysiąclecia)…

 

Čau, na začátek rozhovoru, můžeš říct jak dlouho jsi fanouškem GKS-u a kdy jsi byl poprvé na Bukowe a kdy poprvé na výjezdu?
Poprvé na Bukowou mě vzal otec, když jsem měl 3 roky. Ale pravidelně jsem na zápasy na Bukowou začal chodit od sezóny 2005/2006, kdy GieKSa začínala ve 4. lize. Takže 9 let chodím na domácí zápasy.
Můj první výjezd byl taky s otcem, už nepamatuju, který to byl rok, ale vím, že jsme jeli na Raków Częstochowa a sám jsem se poprvé vydal na výjezd v sezóně 2008/2009 na Widzew Łódź.

Kolik už máš výjezdů s GieKSou?
Těžko se mi to počítá, ale myslím, že okolo 40-50 to už bude.

A kolikrát jsi podpořil Baník na výjezdech po Česku?
Dost často jezdím, určitě přes 10x, možná dokonce 20x. Jen v Praze jsem byl s Baníkem 5x.

Který výjezd s Baníkem hodnotíš jako nejlepší?
Těžko vybrat, protože každý výjezd s Baníkem je super. Ale z těch, co mi nejvíce utkvěly v paměti, to určitě bude můj první výjezd s Baníkem na Spartu Praha, a myslím, že Teplice. Výjezd trval něco okolo 28 hodin a nezapomenu na pozápasovou celonoční párty v jedné z hospod v Ústí :-).

Který stadion v Česku se ti (kromě Bazalů) nejvíce zalíbil?
Myslím, že stadion Slavie Praha, z estetického hlediska.

Který fanclub nebo část Ostravy je podle tebe nejlepší na Baníku?
Co se týče Ostravy, nemůžu říct, protože se v tom moc dobře nevyznám, ale co se týče FC, tak určitě číslem 1 je Havířov, jak početně na výjezdech, na domácích zápasech, v ultras věcech, tak taky dobře chuligánsky.

Který tábor v Česku je nejlepší po fanouškovské stránce?
Určitě číslem 1 byl a nadále je Baník, ale velký krok dopředu v posledních letech udělala Sparta Praha.

Jaký byl tvůj první dojem na českou scénu a jaké hlavní rozdíly vidíš v české a polské scéně?
První, co mě zarazilo, byl přístup české policie… Po příjezdu do daného města (kromě Prahy, Brna) nejsou fanoušci ihned doprovázeni v policejním kordonu na stadion jako u nás, ale každý může jít před zápasem do města, do hospody… Bez problémů si můžete nakoupit, občerstvit se.

Pověz nám něco o vaší lize. Z ekstraklasy jsou nám známé velké choreografie, početné výjezdy atd. takových táborů jako Legia, Wisła, Śląsk, Ruch, Górnik… ale jak to vypadá o ligu níž, tedy v první polské lize? Kdo tam vládne?
Tu není moc co komentovat… GieKSa v téhle souteži s přehledem ve všem drtí jiné tábory. Ekipy z naší ligy, které určitě stojí za zmínku a jsou přínosem, jsou Arka Gdynia, Stomil Olsztyn, ROW Rybnik, Miedź Legnica…

GieKSa letos slaví 50 let – má ambice na postup do ekstraklasy?
Určitě ambice jsou, všichni na to čekáme. Máme už dost ježdění po vesnicích typu Nieciecza, Ząbki atd… Sezónu jako fans jsme začali velmi dobře, v Nowym Sączu nás bylo více než jsme dostali lístků, bohužel fotbalisté se nepředvedli jako my a prohráli 0:1…
Myslím, že na jaře naplníme, ba dokonce přeplníme všechny sektory pro hosty na každém stadionu a 7. června  v Płocku budeme slavit postup do ekstraklasy, čili tam, kam patříme!

Pojďme teď podrobněji probrat Tauzen, jakožto sídliště sousedící s Chorzowem, jaká je tam momentálně fanouškovská situace?
Na Tauzeně je rozhodně na prvním místě GieKSa, která má drtivou převahu nad smrodami. Celkově o nich můžu napsat jen to, že to je pár osob, které šíří propagandu na netu a při každém setkání s námi se k Ruchu nehlásí. Na zápasy GieKSy z Tysiąclecia chodí +/- 100 osob, a na výjezdy jezdí v průměru 5-10 osob, na lepší se dokážeme zmobilizovat až na počet okolo 30 hlav. Sídliště je celé pomalované našimi graffiti, a vždy můžete potkat někoho v našich barvách.

Jakými aktivitami nebo suvenýry se prezentujete?
Malujeme graffiti na našem sídlišti, děláme akce škola, školka – kde rozdáváme dětem naše suvenýry, sladkosti, zařizujeme, aby s námi na tyto akce chodili samotní fotbalisté GieKSy. Spolu s nimi potom organizujeme sportovní soutěže a hry pro děti, v loňském roce jsme zorganizovali fotbalový turnaj pro děti ve věku 13-16 let, na kterém se představilo 8 týmů z různých částí Katowic. Co se týče suvenýrů a propriet, tak z nejnovějších máme čepice, klíčenky, trička, vánoční baňky, nálepky a plánujeme už další, o kterých se dozvíte zanedlouho.

Tauzen & Havířov – jak to začalo?
Hmm… Z toho, co si pamatuju, tak na výjezdu na Spartu dva roky zpět, kde jsme se vydali čtyři z Tauzena podpořit naši družbu, jsme si sedli do kupéčka spolu s kluky z Havířova a po celou cestu tam i zpět jsme umocňovali družbu. Po návratu do Ostravy se tři Havířováci vydali s námi do Katowic na domácí zápas s Ruchem Radzionków a celý den jsme strávili v hospodě :-). Na zápas ještě dojelo jedno auto z Havířova, po fotbale kluci zůstali na pár piv, no a tak to začalo. Společné zápasy, výjezdy, akce. Běžně se co víkend vidíme buď v Katowicích, nebo v Havířově, a to nejen při příležitosti zápasů, ale taky spolu slavíme narozeniny, různé oslavy typu Silvestr apod. To už není obyčejná družba, to je přátelství, bratrství!

A ještě otázka na konec – která evropská scéna se ti líbí a sníš o nějakém zápase v Evropě, který bys chtěl navštívit?
Tak je několik zajímavých scén v Evropě, určitě Balkán a Itálie. Zápasů, které bych chtěl zažít na vlastní kůži, mám několik – Crvena Zvezda – Partizan, Hajduk Split – Dinamo Zagreb, Lazio – AS Řím a další.

tauzen-1
tauzen-2
tauzen-3
tauzen-4
tauzen-5
tauzen-6

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.