GKS Katowice – Zawisza Bydgoszcz & Mladá Boleslav – Baník Ostrava (14.-15.4.2013)

V rámci 23. kola první ligy přijeli do Katowic fotbalisté Zawiszy. A díky nově postavenému sektoru hostí přijeli i jejich fanoušci. Není divu, že byl o tento zápas velký zájem, a tak se čekal minimálně vyprodaný Blaszok. To se taky potvrdilo už během sobotního dne. I v Havířově byl o tento zápas zájem, ovšem po termínové kolizi s další důležitou akcí se počty omezily a z Havířova jsme vyjeli ve třech lidech. Pro jistotu vyrážíme s dostatečným předstihem, aby jsme nedojeli pozdě, jak podle některých máme ve zvyku :). Po bezproblémové a pohodové cestě dorážíme v předstihu do Katowic a tak se stavíme na jedno předzápasové na Tauzen. Tam se akorát schází místní kibice a vyráží na stadion. My z jistého důvodu volíme automobilovou dopravu. Zaparkovat přímo na parkovišti před vstupem je kolikrát složité a tak volíme jinou variantu. Jak později zjišťujeme, velice zajímavou variantu. Nejen že za parkování platíme, ale ještě než opouštíme auto přijíždí 5 autobusů s kibicami Zawiszy v doprovodu policie. A tak máme možnost si hosty prohlédnout :). Po vysednutí z busů mají hosté celkem volnost, někteří policajti ani nevylezli z aut, jiní si zapálili cigaretku a postávali u auta. Celkem zvláštní, když je na „přání“ policie zavřen sektor D na Blaszoku… Před stadionem se potkáváme s dalšími chachary (celkem cca 30) a vyrážíme na stadion. V tu dobu už je Blaszok opravdu plný, všichni se mačkají a dost lidí postává vedle tribuny u plotu. Zápas začíná, Blaszok rozjíždí opravdu kvalitní doping, který trvá po celý zápas. Od začátku je na plotě nápis, který souvisí s nesmyslným časem výkopu („W samo poludnie spotkanie na szczycie, nas nie zlamiecie, bo to nasze zycie!“). V průběhu poločasu tento nápis doplňují stovky konfet, nastříhané papírky, vlajky na tyčích a taky ohně. Na druhý poločas pak nápis na plotě vystřídají vlajky. Dvě nové (Persona Non Grata a Trójkolorowa Armia), které si tak odbyly premiéru a také naše malá výjezdová (která si vlastně taky odbyla malou premiéru na Bukowe :)).


Pokud jde o hostující fanoušky, ti měli při vstupu problémy. Na to v 15. minutě reagoval nejen sektor hostů (pokusem o opuštění stadionu) ale i domácí (pokřiky proti policii). Přesto všechno zůstalo před stadionem okolo 30 hostů. Na sektor se pak dostalo asi 350 osob. Hosté vlajkami zaplnili plot před sektorem a snažili se fandit, ovšem proti domácím neměli šanci. Kromě vlajek se na plotě objevil i transparent na podporu ŁKS-u, který se odhlásil z právě probíhajícího ročníku první ligy. Samotná hra na hřišti přináší pouze jeden gól, naštěstí v hostující síti. GieKSa tak pokračuje v dobrých výkonech a vyhrává 1:0. My se po zápase opět přesunujeme na Tauzen, kde se chvilku zdržíme a následně vyrážíme domů. Spolu s námi se do Havířova vydávají i dva fanatici, aby se dobře připravili na následný výjezd do Mladé Boleslavi. Po prořáděné noci se na vlakovém nádraží scházíme pouze čtyři s dvěma tauzeňáky, připojujeme se k hlavní skupině na Svinově, a můžeme vyrazit směr Boleslav. Po pěti hodinách cesty se zjevujeme ve městě škodovek, kde nás vítá opravdu pěkné počasí a míříme svlažit hrdla, naplnit žaludky, popřípadě je i vyprázdnit :). Hodinku před výkopem se zvedáme a jdeme na stadion, u kterého se nám ztratí jeden havířovák s úmyslem nejít na stadion a vyspat se z náročné cesty :). V sektoru věšíme vlajky a začínáme od začátku kvalitně fandit v počtu 286 osob (v tom 12 z GieKSy). Po chvíli jdou nad hlavy stříbrné a modré lesklé fólie, a velký nápis || SPORTOVNÍ KLUB SLEZSKÁ OSTRAVA || doplněný o znak Slezské.


Ve druhém poločase už doping z naší strany slábne, i vzhledem k předvedenému výkonu hráčů v červených dresech a dvěma brankám v naší síti. Domácí fanklub se prezentuje třemi vlajkami a občasným fanděním s pomocí bubnu. Zápas končí, probíhá „děkovačka“, jeden expert se projde od střídaček k sektoru po hřišti a opouštíme stadion :). Cesta zpátky je poněkud neklidná a podivná. Jeden vagón je namačkán jako při transportu do Osvětimi, zatímco ve druhém je místa dost, pořád stojíme, pak dlouho čekáme v Kolíně na přípoj, pořád někomu padají plné flašky na zem, páni policisté jsou taky nepříjemní až to pěkné není, za Olomoucí stavíme kvůli ruční brzdy a dva Chachaři končí v rukou PČR. Po druhé ranní vysedáme na Svinově a až před pátou končí výjezd pro 3 z 11 havířovských na vlakovém v Havířově.
Díky moc do Katowic a hlavně na Tauzen!

Foto z GieKSy zde a zde, video zde
Foto z Boleslavi zde

HAVÍŘOV ON TOUR

Příspěvek byl publikován v rubrice Články. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář