Rozhovor č. 6

Po delší odmlce přinášíme další rozhovor, v pořadí již šestý. Interview nám poskytl aktivní člověk ze sousední Karviné, která byla a stále je městem s množstvím baníkovských fanoušků.

Zdar, tak na začátku by ses čtenářům našeho webu mohl představit, odkud jsi, kolik ti je a za co se považuješ?
Zdravím, rád bych zůstal v anonymitě, prozradím jen, že jsem z Karviné ze skupiny Gladiators 06 a řadím se k té mladší generaci :). Považuji se za chuligána, ale není mi cizí žádná činnost ve fanouškovském světě.

Odkdy navštěvuješ zápasy Baníku?
Od svých 15ti let, takže to není zase tak dlouho.

Tvůj první výjezd?
První výjezd teďkom nevím jistě, Slovácko nebo Olomouc. Ale vlastně můj úplně první výjezd byl na Karvinou do Olomouce na HFK :).

Kolik výjezdů už máš na kontě s Baníkem?
Nikdy jsem si to nějak nepočítal, ale tuším někde kolem 40 by to mělo být.

Jsi z Karviné, jak to tam vypadá se základnou fans FCB?
Je to jedno z těch tradičních měst Baníku, kde se k němu jako fanoušek hlásí de facto každý, ovšem těch, co by ho aktivně podporovali, není mnoho. V momentální situaci na výjezdech nepředvádíme dvakrát oslnivá čísla.

Čím si to vysvětluješ že Karviná, jakožto okresní město, nemá tolik aktivních příznivců jako třeba Havířov? Je to druhou ligou ve městě?
Neřekl bych, že to je ten hlavní důvod, podařilo se nám spoustu lidí z MFK přivést na správnou cestu, takže tam poslední dobou chodí už jen vyloženě diváci. Spíš bych označil za hlavní důvod nespolupráci chuligánky s ostatními fans v minulosti. Dnes se snažíme spolupracovat a jezdit společně, ovšem to bude ještě nějakou chvíli trvat. Je spousta lidí, kteří jezdí na autech a ani o nich nevíme.

Jaká je situace mezi karvinskými zlobivci? Kdysi měla Karviná kvalitní ekipu…
Tak svým způsobem ji má kvalitní pořád, ovšem spoustu lidí už asi na žádnou akci do budoucna nedotáhnem. Momentálně máme několik mladých a schopných jedinců, nestává se, že bychom měli na nějaké akci FCB nulu.

Jakou chuligánskou akci FCB, které ses účastnil, bys vyzdvihl a kterou by sis naopak nedal za rámeček?
Každá akce měla něco do sebe. Ale nejraději vzpomínám asi na bitku se Spartou v Praze, kdy jsme jeli na fotbal žen Baníku a potkali jsme se v podobně početních sestavách. A za rámeček bych si nedal žádnou prohru, nejvíce asi mrzí Třebová a Skalka právě se Spartou.

Do Karviné na zápasy druhé ligy fotbalu, ale i hokeje, přijíždějí fanoušci hostů, jak jste aktivní v tomhle ohledu?
Záleží od termínu a od soupeře. Hlavní priorita jsou pro nás akce FCB, tak to bývalo i v minulosti. Ovšem občas poctíme svou aktivitou nějakého soupeře na hokeji, popřípadě na fotbale.

Spolupracujete jako Karviná s nějakým fan clubem Baníku, nebo máte nějaké dobré vztahy s nějakou skupinou na GieKSe?
Po chuliganské stránce spolupracujeme hlavně s Havířovem, dobré vztahy máme i s klukama ze Šumperku. Na GieKSe žádné vztahy momentálně nejsou, snad jen s jednotlivci.

Jezdíte společně i do Polska podporovat družební přátele?
Myslím že v rámci možností je naše podpora GieKSy hlavně na výjezdech dobrá, snad jen na Bukowe bychom se mohli objevovat častěji :).

V blízkém sousedství Karviné leží polské Jastrzębie, kde sídlí i tamní GKS, co bys k tomu mohl říct?
Nic moc extra neřeknu, párkrát jsme tam byli, jsou i zaznamenány nějaké útoky Jastrzębie na naše lidi, ale určitě nic, co by stálo za nějakou větší zmínku.

Vraťme se ke karvinskému fan clubu FCB, jak jste aktivní, co se týče propagace FCB nebo svého FC?
Za poslední rok přibylo spoustu malůvek po stěnách, před důležitými zápasy se po městě objevují letáky. Minulý rok vznikly trička, nálepky, pracuje se na dalších celkem podstatných věcech, takže určitě nespíme :).

Jak se díváš na dění ve fans scéně na Baníku? Jsou i nějaké mínusy nebo jsme fakt nejlepší u nás?
Poslední dobou to není ideální snad v ničem, to ví všichni. Svou pozici máme dost nahnutou, ovšem máme potenciál vrátit se zpátky do pozice neotřesitelné jedničky, ať už fanouškovsky, tak chuligánsky.

Co říkáš na českou scénu? Vyjmenoval bys žebříček TOP 5 ultras a TOP 5 hooligans táborů v republice?
Vesměs pohrdám celou scénou, po ultras stránce jsme na tom sice lépe než po chuligánské, ale i tak by to mohlo být lepší po všech směrech. Nikdo se pořádně nebije, žádné partyzánky, nic. Co se týče pořadí ultras, tak bych do top 5 zahrnul nás, Slávii, Slovácko, Spartu a Plzeň jede poslední dobou dobře. Po chuligánské je problém vybrat i tu pětici, scéna je vyloženě o dvou klubech, ať se to týče aktivity, tak kvality.

Sleduješ dění v zahraničí? Popř. uveď kterou zemi, nebo svůj oblíbený klub.
Jen tak letmo, nějaké fotky, občas zkouknu nějaké videa. Jedině co sleduju více je Polsko a vesměs přehled mám i na Slovensku.

Na závěr – máš nějaký vysněný zápas, který bys chtěl navštívit, popř. kde bys chtěl vyjet s Baníkem?
Bělehradské derby, popřípadě nějake derby v Řecku by mohlo stát za to. Pak bych rád jednou zajel i na Millwall. Co se týče Baníku, tak jakýkoliv zvučný soupeř na Balkánu by byl super, nebo třeba s Ruchem bych se rád potkal v evropě :).

Tak ať se Ti to splní, ať se daří Tobě i karvinskému FC a děkujeme za rozhovor ;-).
Díky za prostor a ať se daří tobě i zbytku kluků z Havířova :).

11iid88
DSC1020

Příspěvek byl publikován v rubrice Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář